NIEDRU JUMTI
100% ekoloģiski, ugunsdroši un izturīgi

Par niedru jumtiem

  • Jumts ir kā kronis mājas celtniecības procesā, ne velti joprojām pastāv tradīcija jumta korē pakārt vainagu, kas nozīmē, ka galvenais ir paveikts – ēka ir zem jumta. Tas ir arī kā mājas saimnieka vizītkarte – liecība viņa domāšanas veidam un attieksmei pret apkārtējo vidi un estētiskajām vērtībām.
  • Pasaulē un arī Latvijā palēnām notiek pāreja uz ekoloģiski tīriem jumta seguma materiāliem, un sevišķi labi Latvijas ainavā iederas niedru jumti. Niedre ir plastisks materiāls, kas piemērots arī sarežģītām jumta konstrukcijām. Niedres kā jumta seguma materiāls ir gadu gaitā pārbaudīta vērtība. Pareizi un kvalitatīvi uzklāts niedru jumts kalpo vairāk nekā simts gadu. Protams, par to ir jārūpējas, bet to ir viegli remontēt. Ik pēc 20–30 gadiem no jumta vajadzētu notīrīt sūnas, kas ir niedru jumta lielākais ienaidnieks. Zem sūnas uzkrājas mitrums, kas veicina pūšanu. Jumts būtu jāsargā arī no putniem, kas iesēj tur dažādas sēkliņas un zīles.
  • Maldīgs ir uzskats, ka niedru jumti ir ugunsnedroši. Niedres pieder pie vāji degošo materiālu grupas. Tie ir ugunsdroši sava blīvā seguma dēļ. Būvējot māju un pareizi ievērojot visus ugunsdrošības standartus, niedru jumts noteikti ir drošāks nekā sintētisks jumta segums. Pat nejauši uz jumta nokritusi raķete vai cigaretes izsmēķis ugunsnelaimi neizraisīs.
  • Jumts elpo un ir siltumizolējošs. Dzīvojamām mājām niedres parasti liek 30 cm biezumā, paredzot 10 cm siltinājumam. Tās ir arī dabīgais termoizolators, kas uztur vienmērīgu temperatūru gan vasarā, gan ziemā.
  • Protams, niedres ir samērā dārgs jumta segums, bet, sadalot kopējās izmaksas uz kalpošanas laiku, tas tomēr ir viens no lētākajiem dabīgajiem materiāliem. Liekot niedru jumtu, jūs ekonomēsiet uz siltumizolācijas, kondicionēšanas un ventilācijas iekārtām. Nav nepieciešamas arī notekrenes, jo niedru jumts veido pārkares. Nebūs nepieciešamas satekas, blīvējumi, skrūves un daudzi citi materiāli. Izvēloties sintētisko jumta segumu, divreiz vairāk iztērēsiet palīgmateriālu iegādei, turklāt šāds jumts kalpos pavisam neilgu laiku un būs arī jāremontē. Niedru jumts ir pašventilējošs, nebūs vajadzīgas pretkondensāta plēves. Mājas sienas un citas konstrukcijas netiek pakļautas temperatūras svārstībām – dienā tās neuzkarst, bet naktī strauji neatdziest, tādēļ kalpos daudz ilgāku laiku.
  • Niedres ir ekoloģiski vistīrākais jumtu seguma materiāls. Tās netiek piesūcinātas ar kaitīgām ķīmiskām vielām.
  • Jumta korēs parasti izmanto dēlīšus vai plēstās skaidas, tas patlaban ir Latvijā visizplatītākais kores veids. Var izmantot arī dakstiņus, spaļus ar māliem, tiek piedāvāti arī gandrīz divdesmit jumta kores nobeiguma veidi.
  • Izvēloties fasādes krāsu mājai, jāņem vērā, ka niedru jumts savu gaišo dzelteno krāsu zaudēs aptuveni gada laikā – tas kļūs pelēks. Tātad fasādes krāsa jāizvēlas atbilstoši tam, kāds jumts būs pēc laika. .